ВИДЕО: Новинар известуваше од Газа, зад него се сруши зграда

 

За време на директно известување на Би-би-си за ситуацијата во Газа, зад новинарот се сруши погодена зграда.

Арапскиот новинар на Би-би-си, Аднан Елбурш и неговиот тим продолжија да емитуваат програма, иако не знаеја што ги чека подоцна, а животот им беше во опасност. Извештајот бил емитуван во средата, за време на ескалацијата на конфликтот меѓу Израел и палестинските милитанти.

Во еден момент, се слуша како водителот му кажува на новинарот да го напушти местото ако неговиот живот е во опасност.

„Аднан, дали си добро? Те молам, престанете да емитувате ако сте во опасност. Гледам дека гаѓаат објекти што се веднаш спроти вас“, вели водителот на емисијата. Неколку секунди подоцна, проектил ја погоди зградата, кој целосно се сруши.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.05.2021 - 10:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега