ВИДЕО: Објавена прва снимка од кобниот лет на Коби Брајант и ќерка му

Легендарниот НБА кошаркар, Коби Брајант, заедно со уште осум луѓе, загина во хеликоптерска несреќа во близина на Лос Анџелес.

Иако поради густа магла, видливоста била слаба и речиси немало никакви услови за летање, сепак Брајант решил да полета со остатокот од екипажот. Таа одлука се покажа како погрешна, затоа што пилотот немал добра видливост поради лошите временски услови. Ова можеше да се слушне и од снимките со разговорот со контролната врска воспоставена меѓу пилотот и лицата задолжени за контрола на летови. Прво, хеликоптерот кружел околу 15 минути над зоолошката градина во Лос Анџелес, а потоа се упатил кон правецот во кој требал да се движи.

Откако пилотот бил предупреден дека лета премногу ниско, трганл кон планините во Калабасас и повторно се загубил во густата магла. Поради тоа врската со пилотот целосно се изгубила, а подоцна хеликоптерот удрил во планина и се запалил.

Два дена по трагичната несреќа на социјалните мрежи се појави снимка од хеликоптерот на Брајант, непосредно пред несреќата. Како што можете да видите на видеото, хеликоптерот практично кружи, а пилотот не знае што да прави. Како што изјавил човекот кој го постирал постот, снимката е направено точно 31 минута пред несреќата, а воедно не ни знаел дека го снимал хеликоптерот со кој летал Коби Брајант и уште осуммина.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

28.01.2020 - 22:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега