ВИДЕО: Ова е човекот кој го уби синот на поранешниот германски претседател - го слушал неговото предавање, па го избодел

59-годишниот Фриц фон Вајцзекер, син на поранешниот германски претседател Рихард фон Вајцзекер, е убиен на приватна клиника во Белрин.

Вајцзекер држел предавање за црниот дроб кога после 55-та минута од публиката скокнал човек и го избодел.

Уште едн маж, инаку полицаец кој приватно присуствувал на предавањето, бил исечен порацете и горниот дел од телото.

Засега не се знае мотивот на нападот, но се претпоставува дека напаѓачот имал психички проблеми. Полицијата извршила претрес во неговиот стан, но не било пронајдено ништо сомнително. Подоцна во текот на денот бил однсен на психијатриска проценка после што ќе се донесе одлука за притворот.

Веднаш после нападот присутните брзале да му помогнат на Вајцезекер, но оживувањето било залудно. Убиецот го држеле додека не дошла полицијата.

Колегите на докторот Вајцезекер биле во целосен шок, а многу и плачеле.

Инаку, Вајцзекер од 2005 година бил главен лекар на одделението за Интерна медицина во приватната клиника „Шлоспарк“ во која е и убиен,

Неговиот татко од 1981 до 1984 година бил градоначалник на Берлин, а потоа од 1984 до 1994 година и претседател на Германија.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.11.2019 - 12:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега