ВИДЕО: Ова е капетанот кој го собори рекордот - со огромен крузер помина низ тесниот Коринтски канал

Крузерот на норвешката компанија „Фред Олсен“ го собори досегашниот рекорд поставувајчи најголем, односно најдолг брод кој поминал низ Коринтскиот канал, а за тоа задолжен бил капетанот Јозо Главиќ од Дуброник.

Крузерот долг 195,82 метри и ширина 22,5 метри низ каналот поминал без проблем, а за капетанот тоа претставувало момент на кој секогаш ќе биде горд и на кој посебно ќе се сеќава.

За поминувањето се подготвувал подолго време и смета дека овој чекор бил големо признание за неговата компанија.

Исто така истакнува дека скоро сите патници излегле на палубата за да го видат историскиот момент, па биле воодушевени.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.10.2019 - 19:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега