ВИДЕО: Папата падна по скали додека се качуваше на авион

Папата Франциск се сопна на скалите додека се качуваше на авион во Грција.

На видео објавено на интернет се гледа како 84-годишникот се качува по скалите, а потоа забавува пред да го изгуби стапалото.

На 4 декември католичкиот папа пристигна во тридневна посета на Грција, чија цел беше да ги зближи Римокатоличката и Источната православна црква. Христијанството се подели во 1054 година во она што е познато како Голем раскол.

За време на својата проповед, папата Франциск побара прошка во име на Римокатоличката црква за грешките што доведоа до нејзино распаѓање. Папата се осврна и на маките на мигрантите заглавени во Грција, опишувајќи го тоа како „ужасна модерна Одисеја“.

Папата ги повика европските нации да се занимаваат со ова прашање, нагласувајќи дека тесните лични интереси и национализмот водат до катастрофални последици.

Во јули поглаварот на Светата столица беше подложен на тричасовна операција на дебелото црево, што предизвика шпекулации за неговото здравје.

Некои извештаи сугерираат дека тој би можел дури и да се пензионира како неговиот претходник, папата Бенедикт 16. Сепак, понтифот ги отфрли тие шпекулации, велејќи дека е во добра здравствена состојба и дека живее сосема нормален живот по операцијата.

06.12.2021 - 22:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега