ВИДЕО: Пожар во предградието на Атина, луѓето бегаат од куќите

Пожарникарите во Грција не успеале да го совладаат пожарот кој се приближувал кон северното предградие на Атина и тој пожар ги зафатил населбите Варибоби и Ахарнес, поради што илјадници жители побегнале од своите домови.

„Веднаш напуштете ги своите куќи“, ги повика жителите градоначалникот на Ахарнес Спирос Вретос преку државната телевизија.

Граѓаните примиле предупредувања и преку СМС пораки.

Густи облаци од чад се гледаат над грчката престолнина. Жителите на населбите зафатени со пожарот ги во паника ги напуштиле своите домови.

Пожарот брзо се ширел од околните шуми кон населените места, изјавил гувернерот на регионот Јоргос патулис и повикал сите жители веднаш да го напуштат подрачјето, пренесе Индекс.хр.

 

03.08.2021 - 22:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега