(ВИДЕО) Русија има ново оружје - роботско куче вооружено со ракетен фрлач

 

Во Москва е во тек голема воена изложба на руската армија, Армија-2022. Руската новинска агенција Риа Новости објави видео од куче-робот опремено со противтенковски ракетен фрлач (RPG-26).

Претходно на изложбата Москва покажа и модел на планираната нова вселенска станица што ќе ја изгради Русија.

Планираната станица беше наречена РОСС од руските државни медиуми.

Потсетиме дека Русија претходно најави дека планира да ја напушти Меѓународната вселенска станица по 2024 година.

НАСА соопшти дека се уште не добила официјална потврда за планираното повлекување на Русија, пренесе Блиц.рс.

15.08.2022 - 19:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега