(ВИДЕО) САД: Ја претепал ќерка му до смрт, а телото и го криел во вреќа

Адам Монтгомери од Њу Хемпшир во четвртокот беше прогласен за виновен за убиство на својата ќерка (5-годишната Хармони Монтгомери), манипулација со физички докази, злоставување на телото и незаконско влијание на сведоци.

„Овде не се работи за победа или пораз. Станува збор за 5-годишно девојче кое беше убиено од нејзиниот татко. Не можам да замислам полошо злосторство“, изјави началникот на полицијата во Манчестер, Ален Алденберг.

„Тој е кукавица. Отсекогаш бил кукавица. Затоа и го направил тоа. Ја одзеде од луѓето кои ја сакаа бидејќи не можеше да поднесе да нема контрола. Само за тоа се грижеше, контролата“, изјавила мајката на девојчето, Кристал Сори, како што објави „Ен-би-си Њуз“.

Исчезнувањето на Хармони првпат беше пријавено во декември 2021 година. Полицијата верува дека била убиена во декември 2019 година, иако нејзиното тело никогаш не било пронајдено. Монтгомери веќе отслужува 30-годишна затворска казна за посебен случај поврзан со оружје.

За време на судењето тој ја негираше вината и рече дека безусловно ја сака својата ќерка. Адвокатот на Монтгомери ја обвини неговата сопруга Кајла Монтгомери за смртта на девојчето. Кајла и Адам извесно време не живеат заедно, а таа беше главен сведок на обвинителството. Таа рече дека Адам Монтгомери ја претепал Хармони до смрт откако таа го извалкала автомобилот со кој семејството заработувало пари.

Таа рече дека по убиството, телото на 5-годишното девојче го ставил во торба што ја криел со месеци пред да се ослободи во 2020 година. Наводно во неколку наврати го преместувал телото на девојчето. Извесно време го чувал во багажникот на автомобилот на пријател, во фрижидер во ходникот на станбената зграда на неговата свекрва, во прифатилиште за бездомници и во замрзнувачот во станот, пишува Дејли Мејл.

Мајката последен пат ја виде Хармони во април 2019 година. После тоа, таа се обидела да стапи во контакт со Монтгомери, но тој не и се јавувал. Таа пријавила дека нејзината ќерка исчезнала во 2021. Судот ќе му изрече казна на Монтгомери по 1 април.

23.02.2024 - 11:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега