ВИДЕО: Се тресеа Грција и Турција - Родос и Мармарис ги погоди силен земјотрес

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтерова скала го тресеше денеска грчкиот остров Родос и турскиот Мармарис.

Според Европскиот-медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил сместен на длабочина од 2 километри североисточно од Измир.

ЦСЕМ известил дека потреесот со јачина од 5,2 степени според Рихтерова скала го удрил грчкиот архипелаг во Егејското море. Инаку, претходно во текот на денот земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтер ги погоди турските провинции Маниса и Измир.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

28.01.2020 - 18:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега