ВИДЕО: Силна експлозија во Шведска - евакуирани станарите на зградата, 20 лица однесени во болница

Силна експлозија го тресеше рано утрово шведски Гетебург. Како што јавуваат шведските медиуми до експлозија дошло во зграда во центарот на градот, а повеќе од 20 луѓе се пренесени во болница.

На лице место има повеќе од 40 пожарникарни коли.

Засега не знае причината за експлозијата. После експлозијата избил голем пожар во зградата.

Три постари жени се потешко повредени.

„20 од 25 луѓе се пренесени во болница, некои се тешко повредени, некои полесно. Три жени на возраст меѓу 60 и 80 години се тешко повредени“, рекле од локалната болница.

28.09.2021 - 09:18

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега