ВИДЕО: Вака Хрватите ги чуваат автомобилите од врнежи на град - оваа пракса станува многу опасна по живот

Откако минатиот викенд група возачи целосно го блокираат автопатот во Ријека со своите автомобили за да ги заштитат од градот и да ги наместат под надвозник, во јавноста се покрена расправа за тоа.

За некои возачи сосема е нормално автомобилите да се заштитат од штетите кои може да настанат и да изнесуваат неколку стотици евра и притоа да го ризикуваат својот и туѓиотживот, но повеќето остро ги осудуваат себичните возачи кои така постапуваат. Може ли запирањето во такви услови некако да се оправда и колку е тоа опасно, одговара експерт.

Горан Хусинец, судски вештак за сообраќај, забележал исто така дека запирањето под надвозници за време на врнежи на град во последно време „станало модерно“.

Тоа е многу опасно бидејќи возилата кои надоаѓаат, поради намалената видливост и мраз на патиштата можат многу лесно да налетаат на запрените возила и така да предизвикаат верижен судир од огромни размери по интензитет и број на бозила сличен на верижните судири при магла, вели Хусинец.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

11.07.2019 - 21:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега