ВИДЕО: Вака изгледа земја од 1,3 милијарди жители во блокада - воздухот значително се прочистил

Стотици милиони Индијци седат дома слушајчи го апелот на премиерот да се самоизолираат за да запре ширењето на коронавирусот, во моментот кога во Јужна Азија се искачи на 1.144, а бројот на починати на 10.

Иако самоизолацијата е доброволна и не се однесува на забраната за движење, апелот од бил сериозно сфатен, што може да се види по напуштените улици ширум Индија.

Квалитетот на воздухот во обично бучниот и забрзан финансиски центар Мумбаи значително се поправил, а корисиниците на социјалните мрежи објавиле снимки од празни улици од птичја перспектива.

Со популација која брои повеќе од 1,3 милијарди луѓе, Индија се обидува да се носи со пандемијата со ограничени средства.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.04.2020 - 17:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега