Вистински монструм: Ја убил вереницата , а деловите од телото ги фрлил во ѓубре (видео)

Синот на калифорнискиот магнат за недвижнини е прогласен за виновен за монструозното убиство на својата свршеничка од Украина, со која добил ќерка само неколку седмици претходно.

Блејк Лејбл, наследник на милионерот, ја мачел и ја остакатил 30-годишната Јана Касијан, пред да ја убие во апартман во Западен Холивуд. Од неа ја извадил целата крв и и го пресекол скалпот.

Аутопсијата на нејзиното тело покажала дека десната страна на нејзиното лице, вклучувајќи го и увото, е уништена од изжувувањето, пред да умре.

Полицијата конечно влегла во неговиот стан во мај 2016. година, барајќи ја Јана, каде го пронашла нејзиното осакатено и голо тело, прекриено со ќебе. Пронашле делови од телото во собата, а дел од нејзиниот скалп и уво во канта за ѓубре надвор од куќата.

Меѓутоа, причината за смртта било целосното губење на крвта. 37-годишниот Лејбл се обидел да ја сопре полицијата така што ја блокирал вратата. Во текот на судењето, патолозите рекле дека монструозното убиство поставило нов преседан според прашањето за бруталноста на чинот.

На поротата и биле прикажани фотографиите од местото на злосторството, како и фотографии од новелата “Синдром” во чија изработка учествувал Лејбл. Во книгата, научник бара начин да ги излечи луѓето од зло. На една фотографија има гола жена на кревет, без глава.

-Ако сакаш да повредуваш работи, што би направил? На крајот сите стануваме чудовишта, наведено е во книгата. Според мислењето на инспекторите, Лејбл имитирал делови од книгата при убиството на свршеничката.

„Умрела бавно и болно. Ги фрлил нејзините делови од телото како да се ѓубре. Мајката на своето штотуку родено бебе”, рекол државниот обвинител.

Лејбл се изјаснил дека не е виновен за убиство и мачење. Кога поротата ја изрекувала пресудата во средата, мајката на Јана, Олга, почнала да плаче, додека Лејбл незаинтересирано не се поместувал.

Казната ќе му биде изречена на 26. јуни, а се соочува со доживотен затвор без право на условна казна.

 

 

 

 

22.06.2018 - 13:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега