Влада: Обезбедени услови за мултимилионска германска инвестиција во Тетово

Во Република Северна Македонија ќе се произведуваат електрични возила e-go, откако Владата на денешната 68-ма седница обезбеди услови за мултимилионска инвестиција од НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ СЕ, Ахен, Германија со која во ТИРЗ Тетово ќе се отворат 3-4.000 нови работни места.

Влада, како што информираат од владината прес-служба, на денешата 68-ма седница ја усвои информацијата и донесе одлука за давање согласност на Договорот за доделување на државна помош склучен помеѓу Владата на Република Северна Македонија, застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“.

– Ова е за првпат во автомобилската индустрија кај нас да се продуцира целосен автомобил и се разбира за првпат ќе се произведуваат електрични автомобили, се вели во соопштението од владината прес-служба.

Придобивките, се вели во соопштението, од оваа инвестиција се многукратни – од отворање на нови работни места, извоз на производи со голема додадена вредност, пренос на знаење и технологии, мапирање на земјава кај странските инвеститори во оваа фела, до договори и дополнителна работа за локални компании. 

11.08.2022 - 12:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега