ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски призна дека граѓаните ќе треба да плаќаат дополнителни камати за одложување на кредитите

ВМРО-ДПМНЕ објави „факти кои го одбележаа денот“. Според партијата, пакетот економски мерки на Владата е разочарувачки.

1.Разочарувачки пакет на владата, короната ќе се преживее, гладот поради неспособноста на Заев и владата тешко.

2.Спасовски призна дека граѓаните ќе треба да плаќаат дополнителни камати за одложување на кредитите.

3.Владата не ги помага бизнисите за март, нема помош ниту за угостителството, ниту другите дејности кои заради општата забрана не можеле да работат.

4.Компаниите кои ќе успеат некако да не пропаднат и да покажат макар и денар добивка ќе треба средствата кои ги добиле како помош да ги вратат почнувајќи од април 2021 година.

5.Власта не ги прифаќа мерките за заживување на економијата и удира по бизнисот. Потребно е покривање на платите на работниците од страна на државата во висина од 50%.

 

6.Соседите вбрзгуваат милијарди во економиите и даваат еднократна помош за граѓаните, а СДСМ ја остава Македонија да тоне.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

31.03.2020 - 20:57

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега