Внимателно каде ги фрлате маските: Во природата се распаѓаат за 450 години

Ситуацијата е слична со нараквиците, визирите и заштитниот плексиглас.

Во екот на пандемијата, маски и нараквици, може да се каже, се наши најдобри пријатели. Бројот на заразени и мртви постојано расте, а оние што мораа да излезат надвор, покрај препораката да останат дома, најчесто се дружеа со овие реквизити.

Бидејќи интензитетот на епидемијата во светот се намалил, вонредната состојба и ограничувањата постепено се укинувале, покрај социјалното растојание, сè што останало е обврската да носат маски и нараквици.

Меѓутоа, додека тие нè штитат од една страна, од друга страна, како резултат на несовесност на луѓето, тие можат да предизвикаат друг вид проблем.

Материјалите од кои се направени маски, нараквици, стакло и се повеќе користени плексиглас, во повеќето случаи се неразградливи или многу тешко да се разградуваат.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

11.07.2020 - 14:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега