Во регионот се појавиле смртоносни комарци - загрозени децата и постари лица, еве како да се заштитите

 

Смртносниот вирус Западен Нил од кој стравува целиот свет, стигнал во Србија, а најзагрозени се децата, трудниците, постарите лица, како и хронично болните.

Преносители се комарците, а експертите најавуваат дека наскоро може да се појави и кај луѓето.

Најмногу да внимаваат трудниците и лицата со послаб имунитет, бидејќи кај нив најчесто се јавува најтешкиот облик кој може да предизвика смрт.

 

 

 

 

17.07.2017 - 09:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа