Воз удри во локомотива во Чешка, едно лице го загуби животот

 

Во Чешка се случи железничка несреќа во која едно лице загина, а пет се повредени. Според „Euro news“, несреќата се случила рано утринава во Бохумин, набрзо откако брзиот воз тргнал кон Прага.

Возот директно се судрил со локомотивата за која се уште не се знае дали се движела или стоела во моментот на несреќата. На лице место загинал машиновозачот со голема брзина, пренсува медиумот.

Повредени се четворица вработени во чешката железница кои биле во локомотивата, како и уште еден работник од возот, пишува медиумот.

Чешката служба за инспекција за безбедност на железницата соопшти дека брзиот воз бил на погрешна пруга во моментот на несреќата и дека несреќата можела да биде предизвикана од човечка грешка.

27.06.2022 - 16:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега