(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Боксер почина кога доби срцев напад во рингот

Муса Јамак, германскиот боксер со турско потекло, починал во саботата откако колабирал во рингот во грачето Гархинг во близината на Минхен, јавуваат германските медиуми.

Јамак, кој имал 8-0 скор со осум нокаути како професионалец, боксува со Хамза Вандера од Уганда, се обиде да се врати во рингот на стартот на третата рунда, по што ја загуби свеста. Според германската полиција, првата помош имала проблем да стигне до арената поради гужвата пред салата.

38-годишниот Јамак стана професионалец во 2017 година, а минатиот ноември го освои интернационалниот ВБФ појас во средно-тепка категорија, победувајќи го Белорусинот Сиерхај Хулијакевич.

17.05.2022 - 18:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега