Вработените од СЈО ги добија заостанатите плати

Исплатени се 300.000 евра за заостанати плати на службениците во СЈО.

Владата го искористи ребалансот на буџетот кој помина минатиот четврток да стави ставка во која за СЈО се одвојуваат 300.000 евра за исплата на заостанатите плати на службениците во згаснатото обвинителство. 

Овие пари беа исплатени и никаде не фигурираа во основниот буџет за 2020 година. Иако овие пари четири месеци не постоеја во државната каса, Владата со уредба ги исплати, по што во ребалансот ги вметна како ставка за присилна наплата преку УЈП, објави Алсат

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.05.2020 - 19:18

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега