Врнежите ги зголемија водостоите на реките

 

Интензивните врнежи што деновиве ја зафатија земјава ги зголемија водостоите на реките. Хидролошките мерења бележат неколкукратни покачувања, особено на Вардар, Треска, Пчиња и Црна.

Екстремно зголемување во однос на месечниот просек покажува Бабуна чиј водостој кај Богомила денеска е 34 сантиметри за разлика од вообичаените минус еден сантиметар во овој период од годината.

Според УХМР, и покрај дождовите, сепак има реки со ниво под просекот за август – Сатеска, Крива Река и Струмица.

Состојбата на езерата, Охридско, Преспанско и Дојранско, не е променета.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.08.2020 - 10:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега