Вучиќ од Брисел: Утре ќе имаме тешки разговори бидејќи не се согласуваме речиси за ништо

 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ е во Брисел и денеска се обрати на заедничка прес-конференција со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

„Ви благодарам што ме прими денеска во Брисел. Му благодарам што сакаше да го слушне ставот на Србија. Разговаравме за тоа што се случува, не мора секогаш се да гледаме со исти очи. Ја почитуваме улогата на КФОР и НАТО во Косово. Нивната улога влијаеше на смирување на тензиите во Косово и Метохија. Ќе продолжиме да го почитуваме мандатот на КФОР и верувам дека секогаш ќе наоѓаме разбирање и желба на Столтенберг и НАТО да обезбедат мир и стабилност. За Србија мирот и стабилноста се од клучно значење, утре ќе имаме тешки разговори“ – рече Вучиќ.

Тој истакна уште еднаш дека Србија ќе остане воено неутрална и дека „сака да избегне секаков вид на ескалација и конфликт“.

„Утре ќе имаме тешки разговори, бидејќи не се согласуваме речиси за ништо, но Србија ќе се придржува до меѓународното јавно право, до Бриселскиот договор и се што е потпишано. Србија е воено неутрална земја и ќе остане таква. Нашата историја не е лесна, но сакаме да ја зајакнеме соработката со КФОР и НАТО и да избегнеме ескалација на конфликтот. Мислиме дека не сме предизвикале некаква провокација, но разбирам дека ние од Балканот ги изнервиравме сите во Брисел. Она што е важно за луѓето во Србија е што го објаснивме нашиот став“ рече српскиот претседател.

Тој истакна дека српската војска и полиција никогаш не ја преминале административната линија.

„Благодарен сум на НАТО што не излегуваше со вакви невистини, за разлика од некои други. Не ни требаат туѓи бази, сакаме да си го обезбедиме сопственото небо, земја и мир и така ќе се однесуваме во иднина“ – рече Вучиќ.

На прашањето колку брзо Србија може да реагира во случај да се изврши насилство врз Србите на север, Вучиќ одговори:

„Мислам дека одговорот на Јенс на ова прашање е поважен. И позицијата на земјите од Квинта. Насилството е во барикадите, а не во систематското спроведување на законско и суштинско насилство врз Србите. Она што го потпишавме во бриселскиот договор е дека нивните специјални единици имаат ограничен пристап до северот на Косово. Тие често навлегуваат и ја искористуваат ситуацијата под изговор за организиран криминал. Ние сме во тешка позиција, не очекувајте Србите да уживаат и колку им е убаво. На северот на Косово има нова генерација млади луѓе кои повеќе нема да го толерираат тоа. Тие не го доживуваат Косово како независна држава, туку како територија на Србија. Има многу проблеми и за нас е важно да го задржиме мирот и се надевам дека ќе има доволно мудрост за да се постигне договор“ вели тој.

17.08.2022 - 17:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега