Вучиќ: Убеден сум дека ќе ја победиме короната

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на гостувањето на националната телевизија РТС рече дека е оптимист дека земјата ќе издвои победа над коронавирусот.

„Сигурен сум дека ќе го победиме коронавирусот, и покрај тоа што имавме тешки денови“, рече српскиот претседател.

 

„Оптимизмот го темелам на нашата дисциплина, одговорност, борбеност, во желбата да ја победиме оваа болест и во вакцината. Србија се снаоѓа и ќе се снајде и верувам дека нема да биде во другата половина на земји кои ќе обезбедат вакцини“, изјави тој.

Вучиќ додаде дека е горд на болницата во Батајница, која утре ќе ги прими првите пациенти.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

03.12.2020 - 22:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега