Заев: Да ги продолжиме антифашистичката и феминистичката борба за еднаквост

Да го уважиме денот кога е основан Антифашистичкиот фронт на жените (АФЖ), како феминистичко движење за време на Втората светска војна и претходник на неколку денешни феминистички организации кај нас.

Ова го напиша премиерот Заев вечерва на Фејсбук.

- Антифашистичката борба не препознава род, жените еднакво се бореле против фашизмот. Денес, ним им должиме да ги продолжиме антифашистичката борба и феминистичката борба за еднаквост, напиша Заев.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.12.2019 - 19:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега