Заев: После 60 години Волково добива спортска сала

Остануваме на намерата преку делот на на училишен спорт да го зголемиме бројот на учениците кои спортуваат, од сегашните 5.000 на 50.000 во основното и средното образовение, изјави денеска премиерот Зоран Заев при увидот на градежните работи на изведбата на спортска сала во ОУ „Јоаким Крчовски“ во село Волково.

Тој наведе дека во ОУ „Јаоким Крчовски“ учат 367 ученици кои ќе ја користат спортската сала за физичко образование.

– Оваа Влада е посветена на спроведување на реформи во образованието кои се исклучително важни за обезбедување на квалитетен живот на младите и на децата, секако и на нивните родители. Направивме сериозни планови, најдовме решенија за мотивирање на наставниците со поголеми плати. Знаеме дека условите за наставниците и професорите мора да бидат обезбедени за да пренесуваат квалитетно знаење на самите ученици, истакна премиерот.

Градоначалникот на Општина Ѓорче Петров Александар Наумовски истакна дека после 60 години училиштетото ќе добие нова спортска сала, направена по најсовремени стандарди, за која се издвоени околу 400.000 евра

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.12.2019 - 15:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега