Заев: Солидарност мој народе, најбогатите на своите плеќи најмногу треба да понесат

Повикувам на солидарност кај граѓаните, во вакви услови на здравствена и економска криза. Секако најбогатите треба да дадат најголем придонес за надминување на состојбите и затоа кратењето кај тие што земаат најголеми плати е најголемо, а потоа следуваат оние со помали плати. И она што е важно, тоа е предложено во време кога најмалку три месеци ќе бидат одложени кредитите и извршувањата, порача претседателот на СДСМ Зоран Заев во денешното гостување на емисијата „Утрински брифинг“.

Тој нагласи дека очекува компаниите со најголеми добивки најмногу да помогнат, зошто ако ја заздравиме државата, тие ќе можат да продолжат успешно да работат.

„Затоа најбогатите на своите плеќи најмногу треба да понесат. Очекувам и побогатите да партиципираат, барем да си ги авансираат своите давачки. Ако сите помогнеме многу поефикасно државата ќе се справи со кризата“, рече претседателот Заев.

Тој нагласи дека сите што се погодени од кризата ќе добијат поддршка, но нема да добијат помош тие што отпуштиле работници, бидејќи мора да се сочува секое работно место.

„Солидарност мој народе, секако побогатите да платат повеќе, за да можеме побрзо да го нормализираме животот на граѓаните“, заврши Заев.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.03.2020 - 10:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега