Загадено и вечерва - во Скопје, Кавадарци и Струмица не се дише

Вечерва граѓаните во главиот град дишат најазагаден водух.

Највисока концентрација на ПМ10 честитчки има во населбата 11Октомври каде има 272 ПМ10честички на метар кубен.

Како што покажува апликацијата „Мој воздух“ загадено е и во Ѓрче Петров каде измерени е 255 ПМ10 честички на мтар Кубн и Ново Лисиче со 241 ПМ10 честички.

Освен во Скопје, загадено е вечева и во Струмица 187, Тетово 158, Гостивар 144 и Кавадарци каде се измерени 233 ПМ10 штетни честички на метар кубен.

Колку е загадено во секоја општина посебно вечерва, погледнете ОВДЕ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.11.2020 - 23:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега