Застрашувачки снимки од Црна Гора: Излеани реки, паднати остови и поплавени куќи (ВИДЕО)

 

Обилни врнежи предизвикаа сериозни проблеми за граѓаните и властите во Црна Гора. Од своите корита се излеаја повеќе реки, а поплавени се повеќе домови и деловни објекти.

Најкритично е во Никшиќ и Горно Поле, кадешто сообраќајот речиси целосно е блокиран.

Спасувачките екипи се на теренот и постојано интервенираат.

Во Колашин, сепак, најлоша е ситуацијата каде во близина на старата циглана во селото Бистрица, поплавени и двата моста.

 

Невремето предизвикало големи проблеми и за граѓаните на Херцег Нови, каде се поплавени повеќе јавни површини и сообраќајници, пренесува РТЦГ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.11.2019 - 14:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега