Затвореници во Србија се откажуваат од оброк поради најсиромашните пензионери

Речиси 3.400 затвореници во четири затвори во Србија одлучиле да се одрекнат од еден оброк во корист на најсиромашните пензионери за да дадат поддршка на општеството во вонредните околности поради коронавирусот.

Станува збор за осуденици во затворите во Сремска Митровица, Ниш, Пожаревац и Нови Сад.

Инаку, од средината на месецот жените осуденички во овие затвори шијат заштитни маски за лице за свои потреби, но и за потребите на здравствените работници.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.03.2020 - 20:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега