Жбогар: Судбината на СЈО да се реши до октомври

Нема место за разочарување, се надевам Унијата ќе остане на зборот и во октомври ќе додели датум, но до октомври мора да се реши СЈО. Пописот е за доброто на државата и во него треба да усчествуваат сите, иселениците нема да се калкулираат во вкупното население,тврди Жбогар. Верува дека јунското европско „не“ нема да донесе евроскептицизам во земјава. Евроамбасадорот вели дека не оечкува никкави изненадувања и но и промена на заклучокот за земајва на Европскиот Совет, вели Жбогар за ТВ24. 

За судбината на СЈО сега веќе не е услов, бидејќи СЈО функционира. На 15ти септември, мандатот на СЈО ќе истече и во октомври ќе мора да имаме решение за иднината на СЈО. Тоа значи интеграција во обвинителството, сега тоа се останува услов за октомври. Тоа е голема работа која треба да се заврши каде опозицијата и владата треба да соработуваат и се надевам дека ќе се најде решение кое нема да ја компромитира работата на СЈО и нема да ја огранички неговата работа во идинина.“ - истакна Жбогар.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.06.2019 - 21:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега