Жената која го згрози светот повторно провоцира: „Не ми е жал апсолутно за ништо, ќе продолжам да ловам“

Тес Томпсон од Кентаки објави фотографија со мртва жирафа  која ја убила во сафари во Јужна Африка, минатата година, па со тоа предизвика големо внимание, но и го згрози светот со нејзината постапка.

"Молитвите ми се исполнија, бидејќи денес ми се оствари сонот. Го погледнав тој редок пример на мажјак на црна жирафа и го следев некое време. Веднаш знаев дека тоа е тој. Имаше повеќе од 18 години и 1,800 килограми. Бев благословена што од него успеав да извлечам околу 900 килограми месо", напишала таа под објавата.

Скоро една година подоцна, таа се огласи во интевју за СНН и повторно ја шокираше јавноста.

„Тоа ми е хоби исакам тоа да го работам“ рекла таа.

За СНН рекла дека месото од жирафата го јадела заедно со нејзиното семејство, а од кожата наравила перничиња и санндак за чување на пушката.

„Многумина мислат дека е лесно да се повлече чклапалото, но не е баш така.Тоа е најтешкиот дел, но во тој процес стекнувате поголема почитт за животноти и за тоа низ кое поминува.

Животните се на светот поради нас, да ги ловиме и да ги јадеме“ рекла таа и нагласила дека никогашп не би учезтвувала во убивање на животни а тоа да не е мисија за спасување на пчанетата.

И покрај бесот кој предизвика во јавноста, Тес вели дека не жали за својата постапка.

„Не ми е жал апсолутно за ништо, ќе продолжам да ловам“ рекла таа.

Инаку овие животни се загрозен вид, а нивниот број е намален за 40 проценти во последните 40 години.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.06.2019 - 09:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега