Бајрами: Политиката сè уште не ги трга рацете од судството

Членот на Државната комисија за спречување на корупцијата, Нури Бајрами, во вечерашното гостување на ТВ21 рече дека мал број од нивните случаи имале епилог, додавајќи дека недостасуваат суштински реформи за целосното одделување на политиката од судството.


Тој вели дека политиката и натаму не ги трга рацете од сите делови на општеството, па и од обвинителството.

Според Бајрами, реформите во судскиот систем, кои треба да го опфатат и обвинителството, се започнати уште во 2007 година, а „сѐ уште не се заокружени како што треба“.

 

22.09.2021 - 21:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега