Дачиќ: Курти очигледно живее во паралелна реалност

 

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ во врска со изјавата на косовскиот премиер Албин Курти дека договорот меѓу Белград и Приштина ќе биде постигнат напролет следната година, рече дека „никаде не се споменати рокови, ниту се дел од некаков договор што е постигнато“.

Дачиќ за телевизијата Б92 изјави дека Курти „живее во паралелна реалност“.

„За дијалог се потребни двајца, а понекогаш и тројца. Ако не им треба Србија, тогаш нема потреба од дијалог“ – рече Дачиќ.

На прашањето дали „француско-германскиот предлог“ е прифатлив за Србија, Дачиќ рече дека овој предлог „може да биде добра почетна точка за постигнување договор меѓу Белград и Приштина, доколку нема членство во ОН“ за Косово.

30.11.2022 - 18:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега