Десет работи со кои жените ги привлекуваат мажите како магнет

Треба секогаш да се сеќавате на тоа дека изгледот не е единственото нешто што ги интересира мажите. Постои и внатрешна убавина, и цврсто веруваме дека секоја жена е атрактивна на свој уникатен начин. Покрај тоа, студиите покажаа дека има многу мажи кои се разликуваат од мнозинството. Затоа, не плашете се да бидете надвор од кутијата и да ги користите вашите предности на паметен начин.

Се чини дека женските појави се многу субјективни: некои мажи сакаат дебели жени, некои мажи сакаат тенки девојки, а други не се грижат за формата, но тие обрнуваат внимание на други работи. Научниците дошле до заклучок дека постојат многу високи критериуми за женските појави кои мажите го забележуваат несвесно.

Еве кои се 10 значајни работи кои несвесно ги привлекуваат мажите:

1. Глас и начин на зборување

На почетокот, научниците откриле дека мажите преферираат жени кои имаат висок “женски” глас. Мерилин Монро е одличен пример за идеален глас.

Друго истражување покажало дека мажите ги претпочитаат жените кои зборуваат на сличен начин како и нивното. Ова е за начинот на кој се изрекуваат одредени зборови и букви, темпото на говорот и други детали.

2. Висина

Сепак, има многу мажи чија висина е помала од просекот. Значи, додека високи мажи се обидуваат да најдат куси девојки, кратки мажи бараат жени со слична висина.

3. Годините

Мажите кои се постари од 30 години и кои избираат постари жени од самите себе, не можат да се објаснат со оваа теорија. Веројатно, во овој случај, треба да бараме повеќе психолошки причини и мотиви. Или можеби треба да имаме на ум фактот дека не постојат ситуации каде што мажите избираат жени врз основа на само еден критериум за атрактивност.

4. Боја на очите

Научниците од Универзитетот во Тромсо, Норвешка тврдат дека мажите со сини очи ги претпочитаат жените со сини очи. Според истражувачите, ова е затоа што бојата на очите на идното бебе помага да се разбере дали изборот е во право.

Мажите со кафени и зелени очи имаат тенденција да не ги претпочитаат жените со сини очи.

Се разбира, преференциите на сините очи се чини логично. Но, всушност, дури и ако двата родители имаат сини очи, можеби ќе имаат бело кафеаво очи.

5. Шминка

Истражувањата од 2014 година тврдат дека мажите претпочитаат жени кои умерено користат шминка. Најчудно е тоа што жените навистина не сакаат да имаат многу светла шминка, но сметаат дека мажите го сакаат тоа, и затоа често го прават тоа.

Значи, жените што нанесуваат многу светла шминка може да ги одвратат мажите што се обидуваат да ги привлечат. Не заборавајте за ова и изберете ја мудро вашата шминка.

6. Однос на половината

Докторот од Јужна Каролина и колеги спровеле студија и дошле до заклучок дека мажите подобро ги запомнуваат информациите за жените кои имаат “идеален” однос на половината и колкот. Таквите жени се сметаат за најатрактивни.

Според специјалисти, моделите како што се Кејт Мос и Кели Брук и актерките како Марилин Монро и Џесика Алба, имаат идеален сооднос на половината, и покрај фактот што имаат сосема различни форми на телото.

7. Лимбални прстени

Аспектот на бојата на очите не може да биде многу јасен, но лимбалните прстени се многу јасни.
Лимбалниот прстен е темниот прстен околу ирисот. Научниците дошле до заклучок дека широк либални прстени привлекуваат повеќе луѓе. Можеби ова е затоа што помладите жени имаат широки лимбални прстени, но дури и постарите жени кои сеуште имаат широки лимбални прстени се многу привлечни за мажите.

8. Боја на косата

Научниците од Франција спровеле истражување кое покажало дека мажите покануваат блондинки почесто од другите. Второто место го носеа бринети, а црвенокосата жена била најмалку атрактивна за мажите.

Научниците мислеа дека ова не се должи на самата боја, туку колку е убава бојата на косата да изгледа заедно со бојата на кожата. Значи, бојата на кожата на повеќето црвенокоси жени била најдена најмалку атрактивна од осум бои на кожата.

9. Должина на нозете

Клиничкиот психолог Леон Зелтцер, дошол до заклучок дека мажите преферираат жени со подолги нозе. Оваа изјава не е во спротивност со делот за мажите кои сакаат кратки жени.

Ова е вистина затоа што на мажите им се допаѓа кога женските нозе се долги во однос на нејзиното тело. Значи, не мора да имате супер долги нозе за да привлечете човек. Единственото нешто што навистина е важно е контрастот со остатокот од телото.

10. Лумбална искривување

Лумбалната кривина е уште еден универзален стандард за женска убавина, кој е вграден во машкиот мозок благодарение на еволуцијата. Во просек, аголот меѓу грбот и задникот треба да биде околу 45,5 °. Оваа закривеност се смета за најпривлечна за мажите.

19.08.2022 - 23:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега