Една фотографија го отсликува очајот и тагата во Бејрут после страшната експлозија (ФОТО)

По страшната експлозија која вчера се случи во Бејрут, штетите уште долго ќе се санираат, како матеијалните, така и оние човечките.

Главниот град Либан е опустошен, нстрадаа и многу болници, а една од нив е и „Бејрут Рум“. Тогаш, поточно во нејзиното одделение за гинекологија и акушерство е направена една од најострашните фотографии, која предизвикува очај, тага, беспомошност и целата трагедија што ја нанесе либанската метропола.

Имено, фотографот Билал Јавиќ снимил млада медицинска сестра која во рацете држи три новородени бебиња во рацете, опкружени со урнатините, скршено стакло, во исто време обидувајќи се да воспостави телефонска врска и да испратат апел за помош до нејзините колеги, лекари и пациенти.

„После 16 години фотографирање за медиумите и многу војни ... Можам да кажам само дека немам видено ништо како ова денес, особено пред болницата„ Рум “... Оваа хероина ги завитка и ги чуваше во болница , обидувајќи се да воспостави контакт за помош и покрај тоа што комуникацијата беше прекината, со три новороденчиња во рацете, опкружени со десетици тела и повредени “, напиша авторот на фотографијата на својот Фејсбук.

Истата болница, која работи од 1902 година и се грижи за најмалку 350.000 пациенти годишно, сега , по невидена катастрофа што го погоди Бејрут, мака мачи со недостаток на крвни единици.

Според последните информации, експлозијата однесе 100 животи, а повеќе од 4.000 се повредени.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.08.2020 - 13:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега