Германска министерка од Одеса: Ќе ви дадеме ракетни системи, но не и тенкови

Германската министерка за одбрана Кристина Ламберт, која вчера стигна во Одеса, во разговор со украинските колеги кажа дека ќе ѝ испратат противвоздушни системи на Украина, но не и тенкови, пишува „Велт“.

Ламберт извршила инспекција на германскиот противвоздушни системи и на состанокот со Алексеј Резников најавила нова помош.

„Украина се соочува со неверојатно голем број воздушни напади, па затоа е потребна одбрана“, кажа Ламберт.

02.10.2022 - 11:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега