Грција и Турција подготвени темелно да ги обноват односите

 

Атина и Анкара вртат нова страница во односите и потпишаа декларација за билатерална соработка.

„Ајде да разговараме гледајќи ја чашата полуполна“ – изјави турскиот претседател Реџеп Ердоган, кој вчера пристигна во грчката престолнина за прв пат по 6 години. Тоа беше долг период на тензии меѓу двата соседа, обележан со спорови околу миграцијата, енергетските проучувања во Егејското море и територијалниот суверенитет.

За време на посетата, двете страни се согласија да се фокусираат на остварување добри односи, да ги одржат отворени комуникациските канали, да ја поттикнат трговијата и да работат на прашања што ги делат, особено во Егејското Море. Грција, исто така, доби дозвола од ЕУ да ја обнови 7-дневната туристичка виза за турските посетители на 10 острови во близина на турскиот брег.

„Нема проблем меѓу нас што е нерешлив. Сè додека се фокусираме на големата слика и не станеме како оние кои го преминуваат морето и се дават во реката“, рече Ердоган, додавајќи дека сака да го претвори Егејското море во море на мир и соработка.

Грчкиот премиер призна дека односите меѓу двете земји биле опасно загрозени во минатото, но сега се на помирен пат.

„Чувствувам историска должност да ја искористам можноста за зближување на двата народа“, рече Мицотакис, додавајќи дека следното лето ќе ја посети Анкара.

Министрите на Грција и Турција одржаа и состанок на Високиот совет за соработка, билатерално тело кое последен пат се состана во 2016 година.

„Фактот што денеска по седум години ја одржуваме средбата за висока соработка е знак на нашата добра волја. Мислам дека нема да направиме таква пауза за следната средба и дека би било корисно да се среќаваме барем еднаш годишно“, рече Ердоган.

Изминатата година беше тешка за двете земји. Тие беа одбележани со несовладливи трагедии – земјотресот во Турција во февруари, кој однесе десетици илјади животи, разорните пожари во Грција кои изгореа во пепел илјадници хектари станбено и земјоделско земјиште, проследено со поплави и железничката несреќа кај Лариса. убиени ученици и студенти. И покрај затегнатите односи и многуте несогласувања меѓу Атина и Анкара, владите меѓусебно си обезбедуваа хуманитарна помош кога тоа беше потребно.

Последен пат кога турскиот лидер ја посети грчката престолнина – пред точно 6 години – најавената историска турнеја се претвори во вербален театар на „војна“. Ердоган потоа ги отфрли дипломатските односи и отиде во офанзива. За еден час по излегувањето од авионот, тој го доведе во прашање договорот за демаркација на границите меѓу двата соседа, го покрена трнливото прашање за поделен Кипар, зборуваше за третманот на муслиманското малцинство во Тракија и ги критикуваше Грците за нивната грижа за отоманските локации , наследство од 400-годишното владеење.

08.12.2023 - 11:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега