Израел: Ова е кратка пауза, очекуваме уште најмалку два месеци борба

 

 

Министерот за одбрана на Израел, Јоав Галант, изјави дека одбранбените сили ќе продолжат со интензивните борби уште најмалку два месеци по завршувањето на привремениот прекин на огнот.

„Првото ослободување на заложниците не чека во следните неколку дена. Овој одмор ќе биде краток. За време на прекинот на огнот, армијата треба да се организира, да се опреми со оружје и да се подготви за продолжување на конфликтот“, им рече тој денеска на војниците, пренесува Тајмс оф Израел.

„Борбите ќе продолжат бидејќи мораме да победиме и да го охрабриме ослободувањето на следната група заложници. Тие ќе бидат ослободени само под притисок. Очекуваме уште најмалку два месеци борби“, додаде тој.

23.11.2023 - 20:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега