Израелските тенкови влегоа во судири во центарот на Рафа

Тенковите на израелската армија навлегоа во центарот на Рафах, на самиот југ на палестинската енклава Појасот Газа, и во градот се водат судири со палестинските милитантни групации, извести во вторникот попладнето AFP повикувајќи се на локални жители.

„Израелските тенкови се разместени на крстосницата (…) во центарот на Рафах“, го цитира агенцијата еден од очевидците.

Израелски безбедносен извор кој барал анонимност ја потврдил за AFP оваа информација.

Според агенцискиот извештај, локалните жители пријавуваат судири на местото каде што се запреле израелските оклопни борбени возила меѓу израелските војници и „припадниците на вооружените формации“.

Палестинската служба за цивилна заштита неколку часа претходно објави дека најмалку 40 луѓе се убиени а десетици други се ранети во израелски воздушен удар врз шаторски бегалски камп во Рафах, во кој биле сместени десетици илјади бегалци од северниот и централниот дел на Појасот Газа.

Во центарот на Рафах, тенкови и оклопни возила вооружени со митралези беа забележани во близина на џамијата Ал-Авда, објавија очевидци на Reuters. Израелската армија објави дека нејзините сили ги продолжуваат операциите во Рафах, без да ги коментира информациите дека веќе стигнале до центарот на градот.

Агенцијата Reuters извести во вторникот за израелскиот напади врз шаторски камп во зоната за евакуација западно од Рафах, додека израелската армија го затворила центарот на градот во најјужниот дел на палестинската енклава.

Нападот во вторникот се случи во област која Израел ја прогласи за проширена хуманитарна зона. Истиот ден стапи на сила најавеното норвешко, ирско и шпанско признавање на палестинската држава. Трите земји изразија надеж дека нивната одлука ќе ги забрза напорите за постигнување прекин на огнот во војната во Газа, која сега е во нејзиниот осми месец, која го претвори најголемиот дел од густо населената енклава во урнатини.

Два дена откако Израел нападна друг бегалски камп, што предизвика лути реакции на меѓународната заедница, службите за итни случаи во Газа соопштија дека четири тенковски гранати погодиле група шатори во ал-Маваси, крајбрежна област каде што израелската војска ги советувала Палестинците да заминат како безбедна зона. Најмалку половината од вкупниот број загинати се жени и деца, соопштија здравствените власти на енклавата.

Портпаролот на израелската армија изјави дека тие „во овој момент немаат сознанија за овој инцидент“.

Вознемиреноста на меѓународната заедница од тринеделните напади на Израел врз Рафах се претвори во бес по нападот врз населбата шатор во западниот дел на градот во неделата, кога загинаа најмалку 45 луѓе. Израел соопшти дека цел наводно биле команданти на Хамас и дека немал намера да убива цивили.

Светските лидери беа згрозени од пожарот во таа зона покрај Рафах, која беше означена како „хуманитарна“. Тие повикаа на спроведување на одлуката на Светскиот суд од минатата седмица дека Израел мора да ја прекине офанзивата.

28.05.2024 - 20:07

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега