Креаторката на вакцината АстраЗенека: Следната пандемија би можела да биде посмртоносна

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза со Ковид, предупреди една од научниците вклучени во развојот на вакцината на Оксфорд-АстраЗенека.

Професорката Сара Гилберт рече дека треба да се инвестираат повеќе пари во подготвеноста за пандемија за да се зачува постигнатиот напредок. Таа, исто така, предупреди дека вакцините би можеле да бидат помалку ефикасни против сојот омикрон и дека луѓето треба да бидат внимателни додека не се дознае повеќе.

„Ова нема да биде последен пат кога вирусот ни се заканува. Следниот вирус може да биде полош. Може да биде позаразен, смртоносен или и двете. Економските загуби што ги претрпевме значи дека сè уште нема средства за да се подготвиме за пандемија. Напредокот што го постигнавме и знаењето што го стекнавме не смее да се изгуби“, рече Гилберт.

Зборувајќи за сојот омикрон, таа рече дека неговиот шилест протеин содржи мутации за кои се знае дека го зголемуваат преносот на вирусот: „Но, има дополнителни промени што може да значат дека антителата предизвикани од вакцини или инфекција со други соеви може да бидат помалку ефикасни во спречувањето на инфекцијата со омикрон. Треба да бидеме внимателни и да преземеме чекори за да го забавиме ширењето на оваа нова варијанта“.

Сепак, Гилберт рече дека намалената заштита од инфекцијата и лесна форма на болеста не мора да значи намалена заштита од сериозни форми и смрт. Таа, исто така, повика на брз напредок во испораката на вакцините и лековите за време на пандемијата да стане норма. Нема причина да не се развие универзален лек за грип за да се елиминира оваа закана, истакнува Гилберт.

Британската влада во саботата објави дека сите патници кои доаѓаат во Обединетото Кралство сега ќе мора да направат тест за ковид пред да заминат, во обид да го ограничат ширењето на омикрон. Од утре наутро, од патниците на возраст над 12 години ќе се бара да покажат докази за негативен ПЦР тест или антигенски тест направен најдоцна 48 часа пред поаѓањето. И Нигерија е додадена на црвената листа на земји по појавата на поголем број случаи на омикрон.

Но, научникот кој ја советува британската влада рече дека промените во правилата за патување се задоцнети. Професорот Марк Вулхаус рече дека новите правила дојдоа премногу доцна за да се разликуваат од потенцијалниот бран на соеви на омикрон во Британија.

Професорот Вулхаус, член на владината научна група за моделирање на пандемиски грип (Spi-M), рече дека омикронот се шири доста брзо во Британија и може да ја замени делтата како доминантен сој во светот во наредните недели и месеци доколку продолжат сегашните трендови.

Обединетото Кралство вчера забележало 86 нови случаи на сојот омикрон, со што вкупниот број достигнал 246.

 

06.12.2021 - 22:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега