Куманово: Вработиле 9 медицински сестри Албанки оти Македонките не биле стручни

Надлежните од здравствен дом Куманово денеска негираа какво било влијание, партиско или етничко за прием на стоматолози и сестри, откако претходно до медиумите пристигна известување дека на последниот конкурс примени се само стоматолози Албанци и девет од 12 медицински сестри Албанки.

Од Здравствен дом велат дека се примени најдобрите кандидати, лица кои биле на тестирање, верифицирани од Комисијата.

– Тестовите ги подготвува Министерството за здравство, тие ги подготвуваат и ги доставуваат до Комисијата. После завршувањето на процедурите, институцијата ги избира најдобрите кандидати. Незадоволните имаат право на жалба, велат од Здравствен Дом Куманово.

Од установата посочуваат дека има и видео-снимки од полагањето на кандидатите и кажаа дека за вработувањата реагираат најслабо рангираните кандидати. Оттаму посочуваат дека примените сестри неколку години работеле и се докажале и биле во „првите редови“ во борба против Ковид пандемијата.

Претходно, до медиумите пристигна известување во кое се вели дека во контекст на јавниот оглас во болницата во Гостивар, каде биле примени исклучиво Албанци и којшто беше актуелен изминатиов период во медиумите, таков случај има во јавната здравствена установа, Здравствен дом Куманово. Во соопштението се вели дека на огласот од 6 декември претходната година, за доктори по стоматологија се примени 100 проценти Албанци, а на огласот за медицински сестри од 12 дури 9 се од албанска националност.

– Примените кандидати се примени без претходно објавување на ранг-листа. Примените кандидати се примени во спротивност на балансерот при што се ускратени правата на кандидатите Македонци (доктори по стоматологија). Кандидатите Македонци на полагањето биле одделени од кандидатите Албанци во посебна просторија. Кандидатите Албанци по кажување на членовите од комисијата воопшто се немаат појавено на полагањето, се вели во соопштението испратено до медиумите.

 

И во март, лани имаше обвинувања за партиски вработувања, тогаш директорот на установата негираше, а од здравствен дом кажаа дека инспекцијата не пронашла грешки за тој конкурс.

21.02.2024 - 08:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега