Мајкрософт догодина година ќе го укине Интернет експлорер

Американскиот софтверски гигант „Мајкрософт“ денеска соопшти дека на 15 јуни 2021 година ќе го затвори „Интернет експлорер“ (Internet explorer) и ќе се фокусира на „Еџ“ (Edge) за да се обиде да парира на водечката позиција на „Гугл хром“ (Google Chrome).

 

„Интернет експлорер“ е лансиран во 1995 година и доминира на пазарот на пребарувачи повеќе од 10 години, спакуван во „Виндоус“, што клиентите често го инсталираат на новите компјутери.

 

Пред две децении, „Мајкрософт“ беше обвинета поради тој пакет, а американски судија пресуди дека компанијата ги прекршила правилата за конкуренција.

„Мајкрософт“ ја обжали пресудата, но повисокиот суд ја потврди, а компанијата продолжи да го инсталира „Интернет експлорерот“ во „Виндоус“.

Кон крајот на 2000-те, позицијата на „Интернет експлорер“ беше загрозена од „Гугл хром“, а пребарувачот на „Mајкрософт“ стана предмет на безброј мемови кои ја исмеваа неговата бавност во споредба со конкуренцијата. За да одговори на конкуренцијата, „Мајкрософт“ го претстави пребарувачот „Еџ“ во 2015 година, што ја користи истата технологија како „Гугл хром“.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.05.2021 - 23:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега