Марш против мерките за вакцинација во Вашингтон

Во главниот град на САД денеска се очекува да дојдат илјадници луѓе на протестен марш наречен „Порази ги мерките”, а во врска со наредбата за доказ за вакцинација при влез во јавните места.

https://adsdms.mk/www/delivery/lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=33&loc=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fmarsh-protiv-merkite-za-vakcinacija-vo-vashington%2F&referer=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fcategory%2Fvesti%2F&cb=918866b630

Протестот беше најавен во време кога округот Колумбија минатата недела ги изгласа овие мерки според кои се бара доказ за вакцинација при влез во ресторани и други локални бизниси.

https://adsdms.mk/www/delivery/lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=25&loc=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fmarsh-protiv-merkite-za-vakcinacija-vo-vashington%2F&referer=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fcategory%2Fvesti%2F&cb=0d4eb0db16

Жителите на Вашингтон се загрижени од тоа дека маршот може да предизивика судир меѓу демонстранти дојдени од други градови и локалните жители.

Во случај на судир, протестот може да ги врати немилите сцени во Вашингтон од пред нешто повеќе од година, кога лани на 6 јануари поддржувачи на поранешниот претседател Доналд Трамп насилно упаднаа во американскиот Капитол.

Роберт Ф. Кенеди, активист против Ковид-19 вакцинација и еден од организоторите на маршот, изјави дека очекува мирен протест.

-Американците сакаат демократијата да им биде вратена, и овој протест е нивно барање за тоа, изјави тој.

Кенеди е блокиран на Инстаграм и се смета за еден од „дванаесетмината на дезинформацијата”, како што се наречени од медиумите, а поради лажните тврдења за вакцините и ширење на теории на заговор за Ентони Фаучи, главниот советник во Белата куќа за борба со пандемијата.

На Фејсбук групата што го промовира протестот учесниците велат дека ќе ги бојкотираат хотелите и рестораните во Вашингтон и дека ќе се сместат во хотели во Вирџинија каде што не се бара доказ за вакцинација.

 

23.01.2022 - 16:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега