Маск откри зошто расте цената на Тесла

Цените на возилата на Тесла растат поради доцнење во синџирот на снабдување во автомобилската индустрија, особено суровините, напиша извршниот директор на Тесла, Илон Маск на Твитер.

 

„Цените растат поради високиот притисок на снабдување во синџирот на снабдување низ целата индустрија, особено суровините“, напиша Маск како одговор на пораката за несогласување со зголемувањето на цените на возилата на Тесла и отстранувањето на одредени карактеристики на моделот Y.

Во мај, Тесла ги зголеми цените на моделот 3 и моделот Y. Ова е петто поскапување за само неколку месеци, објави веб-страницата Електрек.

Во април, Маск рече дека Тесла ги доживува „некои од најтешките предизвици во синџирот на снабдување“, наведувајќи го недостатокот на чипови. Потоа рече дека проблемот е главно решен.

Вчера, Електрек објави дека новите сопственици на Tesla's Model Y автомобилите известуваат дека нивните електрични возила се испорачуваат без лумбална поддршка на совозачкото седиште.

 

01.06.2021 - 23:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега