Мицкоски телефонски разговараше со Туск: Не е можен напредок, со корумпирано судство

 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук објави дека остварил телефонски разговор со претседателот на Европската народна партија Доналд Туск, поранешен претседател на Европскиот Совет и премиер на Полска.

– Разговаравме за актуелните случувања во земјава, го информирав за високиот степен на криминал и инволвираноста на високи претставници на владата во таквиот криминал кој поминува неказнет, како и широката распространетост на корупцијата и гушењето на слободата во земјата. Не е можен напредок, со корумпирано судство, не се можни фер избори со поткуп, и двојни стандарди. Не е можна нормалност со силеџиска и исплашена влада која турка закони за лични интереси на грбот на народот, напиша Мицкоски.

Посочи дека со Туск договориле понатамошна соработка и поддршка во рамките на заедничките процеси во интерес на ВМРО-ДПМНЕ и на земјата.

Остварив телефонски разговор со претседателот на Европската народна партија г. Donald Tusk, кој воедно беше поранешен...

Posted by Hristijan Mickoski on Wednesday, 12 May 2021

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.05.2021 - 18:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега