Неофицијално: Раководството на СДСМ донело одлука да го поддржи Стево Пендаровски

Од извори во партијата неофицијално дознаваме дека попладнево на состанок на раководството на СДСМ е одлучено Стево Пендаровски да биде поддржан за кандидат за Претседател на државата.

Оваа одлука, велат извори од СДСМ, деновиве ќе се најде пред членовите на Извршниот и Централниот одбор на партијата, наредните денови се веќе планирани средби со коалициските партнери а на 3 ти март да биде и официјланата промотивна конвенција. Пендаровски е победнички кандидат, со најголем коалиционен капацитет, кој заедно со СДСМ и со партиите од прогресивниот, демократски блок, силно ја споделува визија за европска иднина на државата.

Тој во досегашниот мандат го врати интегритерот и кредибилитетот на институцијата Претседател и покажа што значи да се биде претседател за сите граѓани, брифираат неофицијално од СДСМ.

21.02.2024 - 17:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега