Џабе си од Скопје ако не живееш скопски

Опинокот дигна револуција и ја потисна елегантната ципела од калдрмата. Старата Скопска чаршија изумре и секој занает у него затоа шо денес младиот чоек сака да носи сако, да работи у канцеларија па макар зимал ситнеж од 200 евра. Битно живее у Скопје. Битно носи одело и вечерта ќе тера шема у град. Ќе се паркира со колата пред кафиќ...Ако може и ќе влезе со неа у натре и ќе нарачува од прозор. Ќе се поздрави со сите гангстери на врата дојдени од пичку си мајчину кои ќе ги отворат вратите за девојките со лош вкус за гардероба. Шо е битна гардеробата јеби га? Ем децата се од нашио крај и ако не знаат ќе научат. За џабе ли земјаците се на врата и ги селектираат гостите ко да се зелки пред берење??? Ропакот и по 30-40 години ќе му ја вади душата на Скопје а нема да научи една скопска фраза у својот сељачки вокабулар!!! Нема никад у душа да му влезе љубовта кон Ф.К Вардар, МЗТ Скопје или Работнички...Напротив...Сељакот ќе скандира од некоја трибина пак да се врати 1963 и цело Скопје да се сруши, зашо го мрази градот од кој го јаде лебот од дното на душата.

Целиот пост прочитајте го на УрбанКулт

15.08.2014 - 00:06
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега