Груевски: Вељаноски мора да го спроведе законот - мандатите на СДСМ може да бидат одземени

Премиерот Никола Груевски сака ставовите на партиите да се соочуваат во Законодавниот дом.

alfagruevski88

Тој во своето гостување во Алфа телевизија истакна дека најмногу посакува здрава политичка борба во Парламентот.

Запрашан за тоа дали ќе им бидат одземени мандатите на пратениците од опозицијата кои не присуствуваа на ниту една седница премиерот одговори дека законите мора да се почитуваат.

-Не зависи од мене дали ќе им бидат одземени мандатите на овие пратеници. Тоа зависи од законите, актите.  Јас сакам тие да се вратат во Парламентот , таму да ги соочиме аргументите. Тие таму можат да дадат критика, ние да ја слушнеме. Претседателот на Парламентот мора да го спроведе законот, рече Груевски за Алфа.

Премиерот истакна дека спротивно на неговата волја, може да дојде до ситуација кога нема да постои друг избор, освен да се одземат мандатите.

 

 

Оцени ја веста

23.11.2014 - 20:43

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега