Отворате страни преку анонимен прозорец на интернет - имаме лоши вести за вас

Обично кога сакаме тајно да отвориме некоја тајна страна на интернет, за која не би сакале другите да знаат дека ја гледаме, ја користиме опцијата Инкогнито.

Иако претпоставувате дека вашите пребарувања се тајни, се испоставило дека не е баш така.

Овој додаток спречува пребарувањата да бидат зачувани во вашиот компјутер, вашиот работодавач или интернет оператор и понатаму може да има увид во вашите пребарувања.

Истражување спроведено покажало дека повеќето луѓе за ова не се ниту свесни. Резултатите од ова истражување покажуваат дека кај луѓето е врежано мислењето дека приватниот начин на пребарување спречува прикажување на локација, реклами, вируси и увид во историјата на пребарувањето.

 

 

 

 

26.04.2018 - 23:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега