Престанете со ова додека не е доцна: Грешка која сите корисници на Вибер ја прават

Вибер денес стана широко распространет, а го користат милијарди луѓе ширум светот. Иако поседува низа интересни функции, екако најважна е дека е целосно бесплатна апликација и потребно ви е само интернет конекција да го користите.

Меѓутоа, треба да се биде внимателен.

Дали знаевте дека пораките кои ги испраќате и повиците кои ги правите преку Вибер можат лесно а бидат прислушкувани? На интернет постојат бесплатни програми кои се направени само да ви причинат мака.

Поради тоа, голема грешка е да се откриваат лични податоци и информации, кои би требало да бидат тајни и достапни само за блиски луѓе. Ни обичните телефонски разговори не се лишени од овој проблем, но се далеку позаштитени и посигурни.

Затоа, Вибер треба да користите само за размена на основни информации, додека сериозни разговори да водите преку други канали. Бидете внимателни.

 

 

 

09.05.2018 - 23:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега